Blacharstwo to zdecydowanie nie jest najprostszy zawód! Podobnie jak w przypadku mechanika, na swojej drodze spotyka wiele minusów. Jednak nie ma takich rzeczy, z którymi dobry blacharz sobie nie poradzi! Trudny klient? Samochód, który okazuje się wyzwaniem? Takich rzeczy jest mnóstwo! 

Trudności w pracy blacharza

Blacharstwo to przede wszystkim konserwacja antykorozyjna nadwozia, naprawa nadwozia, obróbka ręczna i mechaniczna blach. Nie są to proste zadania! Wymagają precyzji i wiedzy. Wiedza chemiczna zwłaszcza się przydaje! Dobry blacharz powinien też wiedzieć, jak czytać techniczne rysunki, wykonywać niektóre szkice. Ponadto, obsługa różnych marek samochodów też powinna znajdować się w małym palcu! Dzięki tym wszystkim umiejętnościom blacharz będzie umieć przygotować pojazd tak, aby nie było żadnych zastrzeżeń. 

Dobry blacharz potrzebuje również sporo siły! Wymaga tego praca z blachą – kształtowanie, łączenie i montowanie elementów. To nie są najprostsze rzeczy! Dlatego właśnie blacharstwo jest tak wymagającą pracą. 

Zawód blacharza – wszystko w jednym? 

Oprócz wymienionych powyżej czynności blacharstwo zawiera w sobie wiele innych! Do obowiązków blacharza należy też piłowanie, zwijanie, cięcie, prostowanie czy wyginanie elementów, wierci. Co więcej – korzysta rzecz jasna z obrabiarki do blach, co też wcale nie jest proste! Musi wiedzieć, jak lutować, zgrzewać, nitkować. Mieć mnóstwo siły, ale również ogrom precyzji! 

Blacharstwo łączy się również z tym że osoba, która się tym zajmuje, musi wykazywać się ogromną podzielnością uwagi, spostrzegawczością, refleks. Blacharz musi potrafić się odpowiednio skoncentrować, musi być bardzo dokładny i wytrzymały fizycznie. Dodajmy do tego fakt, że nie jest to praca dla każdego. Pewne wady, jak na przykład słabszy wzrok, brak umiejętności koncentracji, alergie czy cukrzyca wykluczają nas z zawodu! 

Dlaczego warto zostać blacharzem? 

Blacharstwo to wbrew temu, co napisaliśmy, jest bardzo wdzięczną pracą! Co więcej – bardzo pożądaną. Rynek nie jest wypełniony rewelacyjnymi fachowcami, więc ci, którzy fantastycznie wywiązują się ze swoich obowiązków, nie mogą opędzić się od zleceń! 

Blacharstwo jest to praca, która daje poczucie tworzenia, naprawiania czegoś. Nierzadko blacharz w parze z lakiernikiem potrafią uratować pojazd, który większość z nas przeznaczyłaby do kasacji. Lubimy mówić, że blacharstwo i lakiernictwo to niemal artystyczne zawody. Praca jako blacharz wiąże się z wieloma trudnościami, ale naprawdę warto!

Ocena
CategoryAktualności

@ 2017 AutoDobrucki.pl Realizacja In2Web.pl

logo-footer