Praca lakiernika to profesja, która wymaga ogromnej precyzji. Dlatego właśnie jest też całkiem dobrze płatna! Czasy, kiedy by zarabiać dobre pieniądze, należało skończyć studia, dawno się skończyły. I bardzo dobrze! Prace jak ta są obecnie jednymi z najbardziej opłacalnych. Wyjaśniamy dlaczego!
Lakiernictwo – nie takie proste!
Jak już wspomnieliśmy, lakiernictwo wymaga ogromnej precyzji i uwagi! Dobry lakiernik musi posługiwać się wieloma specjalistycznymi narzędziami jak na przykład tymi pomiarowymi. Co więcej, powinien znać rysunek techniczny, dokładnie znać budowę i działanie samochodu – podobnie jak w profesjach typu mechanika i blacharstwo.
Musi być zdolny do wykonywania połączeń grzewnych i spawnych czy chociażby mieć wiedzę z BHP.
Co robi lakiernik?
Lakiernik remontuje nadwozia samochodowe, a także dokonuje renowacji. Kluczowe jest więc, aby lakiernik najpierw, zanim zabierze się do pracy, oczyścił powierzchnię, na której będzie pracować. Bez tego ani rusz! Korzysta więc z takich narzędzi jak szlifierka mechaniczna, ale również z drucianych szczotek czy ściernego papieru. Ważne jest też, aby powierzchnia była odtłuszczona. Czasami konieczne jest również odrdzewianie! Kolejne z obowiązków lakiernika to: wyrównywanie i wygładzanie nadwozia. Jak widać, już jest sporo do zrobienia, a to jeszcze nie koniec!
Lakiernik zajmuje się też gruntowaniem (jedno lub wielowarstwowym) i rzecz jasna, osuszaniem powierzchni. Musi również nałożyć emalię dekorującą, a także, w niektórych przypadkach, ją wypalać. Na końcu jest czas na polerowanie powierzchni i mycie karoserii specjalnymi produktami.
Klient na pierwszym miejscu
Rzecz jasna – przede wszystkim wykonuje się to, czego oczekuje klient. To on podejmuje kluczowe decyzje, choć dobry lakiernik z pewnością doradzi najlepiej i spróbuje przekonać klienta do zmiany zdania, gdy wie, że zaproponowane przez niego rozwiązanie nie będzie dobrze wyglądać.
Klient przychodząc do warsztatu ma często wizję, która może zwyczajnie nie zadziałać, być niepraktyczna albo wyglądać bardzo nieestetycznie. Wtedy właśnie zadaniem lakiernika jest wskazanie innych rozwiązań.
Czasem jednak lakiernicy nie mają zbyt wiele do czynienia z klientami – na przykład pracując w fabrykach samochodowych! Tendencja jednak jest taka, że wielu dobrych lakierników decyduje się na otwieranie własnych zakładów lakierniczych. Zapotrzebowanie na ten zawód – wykonywany z należytą starannością – jest bardzo duże i na pewno nikomu nie brak klientów! To niewątpliwie zaleta bycia częścią tej profesji.