opony letnie

W ostatnich dniach pogoda nas zdecydowanie rozpieszcza. Słońce przygrzewa przez większość dnia, zachęca do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. W związku z panującą aurą wielu kierowców zastanawia się, czy to już czas na zmianę zimowych opon na letnie. Sprawdź, czy powinieneś umówić się już teraz do warsztatu samochodowego Gdynia!

Zalety opon zimowych

Opony zimowe stworzone są z innej mieszanki kauczukowej aniżeli te letnie. Letnia opona pod wpływem bardzo niskich temperatur twardnieje i może się kruszyć. Zimowe opony nabierają z kolei odpowiedniej sztywności, dzięki czemu doskonale trzymają się drogi. Możesz zapytać mechanika samochodowego Gdynia, jak wyglądają samochody, które nie miały opon zimowych po wypadkach w miesiącach zimowych.

Gdy drogi są zaśnieżone, opony zimowe są najlepszym przyjacielem kierowcy. Mają tak skonstruowany bieżnik, że pod wpływem ruchu obrotowego kół oczyszczają się ze śniegu, który gromadzi się w zagłębieniach koła, tzw. lamelkach. Dzięki temu przyczepność nadal jest na świetnym poziomie.

Bezapelacyjnie zimą należy wymienić opony z letnich na zimowe, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W Polsce nie ma takiego prawnego obowiązku, jednak jeśli chcesz, żebyście Ty i Twoja rodzina byli bezpieczni na drodze, powinieneś to zrobić. To, że coś nie jest nakazane, nie znaczy, że nie jest wskazane.

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Tak jak nie ma obowiązku jeżdżenia zimą na oponach zimowych, tak nie ma obowiązku jeżdżenia na letnich latem. Ponownie apelujemy jednak o rozsądek – umów się do mechanika Gdynia i zmień opony na letnie wtedy, kiedy będzie na to czas.

Właśnie, a kiedy będzie odpowiedni czas? Przyjmuje się, że w opony letnie powinno się zaopatrzyć, gdy średnia dobowa temperatura wynosi około 7 stopni Celsjusza. W Polsce zazwyczaj jest to przełom marca i kwietnia. Ważne, żeby w nocy nie było już przymrozków, ponieważ rano w drodze do pracy może być jeszcze ślisko i opony letnie mogłyby sobie z tym nie poradzić.

Nie zwlekaj z wymianą opon zimowych na letnie zbyt długo. Zimowe opony pod wpływem temperatur za mocno się nagrzewają, bieżnik się bardzo szybko zużywa, a przyczepność znacznie spada. Pamiętaj też, aby nie używać tych samych opon przez np. 15 lat. Opony mają stały kontakt z podłożem, wiele muszą znieść, to naturalne, że się zużywają.

opony letnie

Maksymalny czas użytkowania opon to 10 lat od czasu ich produkcji. Trzymaj się tegi, bo inaczej może Cię czekać niemiła niespodzianka podczas podróży i koniecznie będzie wezwanie pomocy drogowej Gdynia. Oczywiście auto serwis Gdynia zawsze chętnie pomoże, ale lepiej zapobiegać niż leczyć – także w mechanice samochodowej.

Ocena
CategoryAktualności

@ 2017 AutoDobrucki.pl Realizacja In2Web.pl

logo-footer