Ogromna liczba dzieci, jak i dorosłych cierpi na chorobę lokomocyjną. Może to znacznie obniżyć radość z wycieczki, dlatego warto poznać sposoby, jak radzić sobie z tą dolegliwością. Zapraszamy!
Czym właściwie jest choroba lokomocyjna?
Choroba lokomocyjna (zwana kinetozą) to zestaw przypadłości, które nasilają się w czasie przemieszczania się niektórymi środkami transportu – samochodem czy autokarem, ale też statkiem – wtedy do czynienia będziemy mieć z chorobą morską.
Winowajcą jest błędnik. Jadąc samochodem wydaje mu się, że jesteśmy w miejscu – a oczy widzą zmieniającą się trasę. Kontrast ten sprawia, że błędnik wariuje – i wtedy odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości.
Choroba lokomocyjna zazwyczaj ustaje po ukończeniu 12 roku życia, jednak nie zawsze. Cierpi na nią wielu dorosłych – ale też i zwierząt!
Jakie są objawy choroby lokomocyjnej?
I w przypadku dzieci, i dorosłych choroba lokomocyjna będzie objawiać się tak samo. Mdłościami, zmęczeniem, zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi. Może pojawić się też nieprzyjemny szum w uszach, potliwość, kłopoty z oddychaniem, przyspieszone tętno i nadmierna potliwość.
Jakie są sposoby na chorobę lokomocyjną
Jeśli Ty lub Twoje dziecko cierpicie na chorobę lokomocyjną i nie chcecie, by stanęła Wam na drodze podczas podróży, pierwsze kroki powinniście zwrócić ku aptece. Farmakologia może zrobić wiele dobrego – dlatego warto skonsultować się z lekarzem.
Jednak niestety, leki nie zawsze działają. Dlatego warto zastosować też inne metody! Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co się je przed podróżą. Posiłek nie może być zbyt duży, ani zbyt mały i absolutnie nie może to być coś, co zawiera dużo tłuszczów i cukrów! Unikajmy też gazowanych napojów.
Podczas podróży dbaj o regularne postoje i wietrz pojazd. Zadbaj o relaks, ale raczej nie rób tego z książką. 😉 Poproś domowników o to, by żaden z nich nie używał perfum przed podróżą. Mocne zapachy mogą być tragiczne w skutkach!
Należy też siedzieć przodem do kierunku jazdy, starać się chłodzić kark – najlepiej zimnymi okładami. Postaraj się włączyć ulubiony podcast albo audiobooka, unikaj patrzenia w telefon. Zachęć do tego również dziecko!
Pamiętaj też o zachowaniu ostrożności podczas jazdy! Postaraj się, aby w samochodzie nie znalazły się luźno puszczone zabawki czy butelki. Wszystko powinno mieć swoje miejsce.
To wszystko, co przygotowaliśmy na ten temat! Zachęcamy do skorzystania z usług – nasz serwis samochodowy Gdynia jest do dyspozycji! Potrzebujesz pomocy drogowej w Gdyni? Zaufaj nam – odpowiednio Ci pomożemy!