Niedługo nastanie czas, w którym wszyscy będą szukali dobrego (i szybkiego!) wulkanizatora, aby wymienić opony na zimę. Dzieje się tak, ponieważ w większości przypadków działamy impulsywnie, np. widząc pierwszy śnieg czy pierwsze przymrozki. Dlaczego zatem nie myślimy o wymianie opon na zimowe znacznie wcześniej? Kiedy tak naprawdę można wymienić opony na zimowe?

 

Kiedy jest ten czas?

Dobry mechanik w Gdyni powie Ci, że wymiana opon na zimowe powinna nastąpić nie przy pierwszym śniegu, a kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia ma jakieś 7-8 stopni Celsjusza. Dlaczego tak? Powinno to nastąpić wtedy, ponieważ ma to ogromny związek z budową oraz materiałem, który został zastosowany w ogumieniu. Wielu fachowców oraz producentów mówi o tym ze względu na różnicę temperatur między oponami zimowymi oraz letnimi. Ta temperatura wpływa na ich stopień zużycia oraz ich skuteczność. 

 

Zalety wymiany opon na zimowe

Przede wszystkim jest to kwestia bezpieczeństwa. Opony zimowe zostały tak skonstruowane, że zwiększają przyczepność do zaśnieżonej powierzchni, co daje chwilę dłużej czasu na reakcję, gdyby zdarzyło się wpaść w poślizg. Przyczepność do nawierzchni, która jest pokryta wodą jest bardzo ważna. Dlatego w oponach zimowych zazwyczaj są specjalnej rowki, których zadaniem jest odprowadzenie wody czy innej cieczy, dzięki czemu zachowują odpowiednią przyczepność. Opony zimowe również mają gumę, która jest bardziej miękka niż ta, którą stosuje się w oponach letnich. Co to daje? Również zwiększa do przyczepność do powierzchni, nawet przy ujemnych temperaturach. Zapytaj mechanika w Gdyni, on wszystko Ci wyjaśni! 

 

Ile kosztuje wymiana opon na zimowe?

Obecnie przy szalejącej inflacji, nie jesteśmy w stanie podać kwoty, której będziemy pewni. Chociażby dlatego, że zmienia się ona z każdym miesiącem oraz z każdą podwyżką stóp procentowych. Nie wiadomo również ile takich podwyżek czeka nas do momentu wymiany opon. Jednak w największych miastach koszt wymiany opon na zimowe wynosi ponad 100 zł. W mniejszych miastach zazwyczaj 100 zł jest górną granicą. Oczywiście mówimy tutaj o miesiącu październiku. Natomiast, jeśli spóźnisz się z wymianą opon, spadnie pierwszy śnieg i wszyscy na raz będą potrzebowali takowej usługi, należy się liczyć z tym, że wulkanizator może policzyć więcej ze względu na szybkość usługi. 

 

Ocena
CategoryPoradniki

@ 2017 AutoDobrucki.pl Realizacja In2Web.pl

logo-footer