Wypadek drogowy – co robić? 5 kroków, o których musisz pamiętać

Niestety – patrząc na statystyki dotyczące naszego kraju, liczba wypadków na drogach wcale się nie zmniejsza. Nie zapominajmy więc o wszystkich zasadach ostrożności! Czasami jednak – z naszej winy czy nie – jesteśmy uczestnikami wypadku drogowego. 

Zanim jednak przejdziemy do 5 kroków, o których należy pamiętać podczas wypadku drogowego, warto przypomnieć sobie różnicę pomiędzy kolizją a wypadkiem właśnie. Kolizją więc nazywamy wszystkie zdarzenia, gdzie ponosimy straty materialne – czyli uszkodzony został samochód, ale nikomu nic się nie stało. Z kolei wypadek drogowy to sytuacja, podczas której ucierpiał człowiek. Przejdźmy zatem do wyjaśnienia, co w takiej sytuacji zrobić! 

Po pierwsze – oceń stan poszkodowanego

Nie do wszystkiego od razu należy wzywać karetkę! Jeśli poszkodowany czuje się dobrze i jest możliwość, aby w inny sposób niż karetką został przetransportowany na pogotowie – skorzystaj z tej możliwości. Jeśli jednak masz wątpliwości – zadzwoń! 

Po drugie – zabezpiecz miejsce zdarzenia

Każdy pojazd powinien mieć włączone światła awaryjne, zaciągnięty hamulec ręczny, a kluczyki powinny być wyjęte ze stacyjki. Następnie w odpowiednim miejscu należy postawić trójkąt awaryjny. 

Po trzecie – wezwij policję

Nie w każdej sytuacji jest to konieczne. Jednak oto lista sytuacji, gdzie mamy taki obowiązek:

  • któryś z uczestników wypadku (albo kolizji) nie ma przy sobie dokumentów
  • kierowca był pod wpływem alkoholu
  • którykolwiek z uczestników doznał jakichkolwiek obrażeń
  • gdy sprawca nie przyznaje się do winy
  • w zdarzeniu udział brał obcokrajowiec
  • gdy pojazd został wypożyczony
  • gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. 

Po czwarte – sporządź dokumentację

Należy upewnić się, że w oświadczeniu znajdować się będą dane uczestników zdarzenia (na pierwszym miejscu osoby, która doprowadziła do wypadku), przyczynę i okoliczności, dane poszkodowanych, numery rejestracyjne pojazdów oraz dane dotyczące ubezpieczycieli. 

Po piąte – zachowaj spokój

Postaraj się jak najlepiej pomóc ofiarom wypadku. Spokój będzie tutaj naprawdę bardzo ważny! Możesz wezwać również pomoc drogową. Dopiero gdy sytuacja będzie pod kontrolą pora na znalezienie namiaru na dobrego mechanika. Nie wcześniej! W naszym Centrum Napraw Powypadkowych oferujemy również usługi takie jak lakiernictwo i blacharstwo – warto zachować sobie odpowiedni namiar! 

To już wszystko na dzisiaj. Mimo wszystko życzymy, abyście nigdy nie byli zmuszeni do skorzystania z powyższych kroków! 

Ocena
CategoryAktualności

@ 2017 AutoDobrucki.pl Realizacja In2Web.pl

logo-footer