opony zimowe

Listopad w pełni, lada moment nadejdzie zima. Z pewnością, gdy już przyjdzie, drogowcy będą jak co roku zaskoczeni. Ale Ty nie daj się zaskoczyć! Teraz jest najlepszy moment na wymianę opon letnich na zimowe w warsztacie samochodowym Gdynia. Być może zastawiasz się, dlaczego właściwie powinno się to robić? Pozwól, że wyjaśnimy Ci, dlaczego warto mieć opony zimowe!

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Klienci często nas pytają, czym się właściwie różnią opony zimowe od letnich i czy ich wymiana co sezon jest konieczna. Na drugie pytanie zawsze odpowiadamy tak samo – owszem, zmiana opon zimowych na letnie i później letnich na zimowe jest konieczna, jeśli chce się jeździć maksymalnie bezpiecznie. Mechanik samochodowy Gdynia zrobi to oczywiście za Ciebie, wystarczy się umówić.

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest nieco bardziej złożona. Opony zimowe i letnie różnią się przede wszystkim strukturą, wzorem bieżnika i mieszanką kauczuku, z jakiego są wykonane.

Dlaczego opony zimowe są konieczne zimą?

Niestety nie wynaleziono jeszcze takiej mieszanki kauczukowej, która zachowywałaby swoje właściwości zarówno przy +40 stopniach Celsjusza, jak i przy -20 stopniach.

Letnia opona w niskich temperaturach twardnieje, co sprawia, że jej przyczepność bardzo maleje. W dodatku może się kruszyć i nie przetrwałaby kolejnego sezonu, nawet jeśli byłaby kupiona w niedawnym czasie. Nasz serwis samochodowy Gdynia widział już niejedno.

Opony zimowe z kolei w niskich temperaturach nabierają odpowiedniej sztywności. Za to w wysokich temperaturach zbyt mocno się rozgrzewają, co sprawia, że przyczepność się pogarsza i szybciej zużywa się bieżnik.

À propos bieżnika – w przypadku opon zimowych jest głębszy i inaczej skonstruowany niż w przypadku opon letnich. Opony mają mnóstwo specjalnych rowków, zwanych lamelkami. Jeśli na śniegu używalibyśmy opon letnich, lamelki błyskawicznie zalepiłyby się śniegiem, a przyczepność byłaby zerowa. Natomiast opony zimowe mają tak skonstruowany bieżnik, że opona pod wpływem ruchu obrotowego koła, oczyszcza się ze śniegu nabitego w lamelki, dzięki czemu nie tracimy przyczepności. Genialne, prawda?

Wielu niedoświadczonych kierowców chcąc zaoszczędzić, wybiera opony całoroczne. Absolutnie tego nie róbcie, jeśli nie chcecie stać się klientami pomocy drogowej Gdynia. Takie opony na suchej i mokrej nawierzchni są słabsze od opon letnich, a na śniegu zdecydowanie gorsze od opon zimowych. Klasyczny przykład, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Cię do odwiedzenia warsztatu Gdynia i zmiany opon na zimowe! Jeśli Twoje auto posiada oznaki rdzy, warto zająć się także tym przed zimą – możesz skorzystać z usług blacharza samochodowego Gdynia oraz lakiernika Gdynia. Zapraszamy!

Ocena
CategoryAktualności

@ 2017 AutoDobrucki.pl Realizacja In2Web.pl

logo-footer